Make your own free website on Tripod.com


POETRY SOCIETY OF TEXAS STUDENT AWARDS 2003

STUDENT POETRY CONTEST WINNERS

Student School Poem Title Sponsor No. of Entries

1. GENERAL EDMUND C. LYNCH MEMORIAL AWARD [college/university students] 2
1st Dan Vaughn University of Texas-Pan Am 6 Feet of Earth Ms. Judy Davidson
2nd Cairol Worley Tarrant County College NW Remember Just This Dr. George Edwards

2. THE HOLCOMB COLLEGE AWARD [college/university students] 4
1st Courtney O'Banion Southwest Texas State University Mama Lydie's Pervey Mr. Cyrus Cassells
2nd Michelle D. Lloyd Rice University Pieces Mr. Nelson
3rd Cairol Worley Tarrant County College NW Ode to Solitude Dr. Steve Cox

3. LYNCH AWARD FOR HIGH SCHOOL SENIORS [grade 12] 19
1st Mitien Nguyen Wichita Falls High School Dreams Mrs. McGough
2nd Henry Herber The Alexander School Frantic Mr. Peggy Wood
3rd Dustin Plunk Wichita Falls High School Questions Moving Up Mrs. McGough
1st HM Callen Willis Fort Worth Country Day School Untitled Mr. John Shipley
2nd HM Maya Mathew Lakeview Centennial High School School Mrs. M. Watkins

4. THE I. B. KAHN MEMORIAL AWARD FOR STUDENTS [grades 11-12] 63
1st Elaina Garcia Wichita Falls High School Feeding the Pigeons Mrs. Kramer
2nd Henry Herber The Alexander School Shiny and New Mrs. Peggy Wood
3rd Kyle M. Donowho Denison High School Going Home Mrs. Nancy Terry
1st HM Jennifer Bullaro Lakeview Centennial High School White Mrs. M. Watkins
2nd HM Zach Asmus Wichita Falls High School` Not for Sail Mrs. Kramer

5. THE LOOKING AHEAD AWARD [grades 11-12] 16
1st Courtney Higgins Wichita Falls High School Dreams Mrs. Kramer
2nd Henry Herber The Alexander School My Personal Thief Mrs. Peggy Wood
3rd Damian Roberts Midland Senior High School Trying to Stay Positive Mr. Geoff Walker
1st HM Taylor Bukin The Alexander School Plans for the Future Mrs. Peggy Wood
2nd HM LaMorris Wilhite Allen High School A Talk with Momma (Future) Mr. Nelson

6. THE FREE SPIRIT AWARD [grade 11] 59
1st Logen Cure Lee High School Puddle Ms. Favor
2nd Lauren Ferebee The Hockaday School Faith Mrs. Kay Lantzy
3rd Amy Buntin Midland Senior High School Samhain Mr. Geoff Walker
1st HM Zach Asmus Wichita Falls High School Alone on a River Mrs. Kramer
2nd HM Laura Sims The Alexander School The Fellowship Mrs. Peggy Wood

7. THE SAN ANTONIO POET'S ASSOCIATION AWARD [grades 10-12] 122
1st Porsha Wright Allen High School Image of You Mr. Nelson
2nd Taryn Howard Rider High School I'm Free Mr. Kramer
3rd Lauren Ferebee The Hockaday School i thought of war… Mrs. Kay Lantzy
1st HM Ankit Patel Wichita Falls High School All Is Well Mrs. Kramer
2nd HM Zach Asmus Wichita Falls High School Acoustic Version Mrs. Kramer

8. THE LAFORGE AWARD [grade 10] 64
1st Ryan Sabine Rider High School The White Room Mr. Kramer
2nd Michael Grassi Rider High School The Roadster Mr. Kramer
3rd Kory Kirk The Alexander School The Adolescent Love Mr. Peter Chen
1st HM Hillary Anderson Rider High School Rain Mr. Kramer
2nd HM Hannah Lee Carter Rider High School Dance Mr. Kramer

9. STODGHILL HIGH SCHOOL FREE VERSE AWARD [grades 9-12] 32
1st Max Broude Fort Worth Country Day School untitled #10 Mr. Jon Shipley
2nd Brittany Wright Ursuline Academy of Dallas Mercedes Mr. Bauroth
3rd Stacy Edwards McCallum High School Tatoo Mr. Scott Wiggerman
1st HM Margaret Frazier The Alexander School Windows to You Mrs. Peggy Wood
2nd HM Ali Walvoord The Alexander School Burning Beauty Mrs. Peggy Wood

10. THE POETRY SOCIETY OF TEXAS HIGH SCHOOL AWARD [grades 9-12] 96
1st Lauren Ferebee The Hockaday School always, new york Mrs. Kay Lantzy
2nd Donald Henschel Wichita Falls High School Alibi Mrs. McGough
3rd Amanda Brough Lakeview Centennial High School Her Child Mrs. M. Watkins
1st HM Joshua Canafax Wichita Falls High School A Teenager's Dilemma Mrs. Kramer
2nd HM Ankit Patel Wichita Falls High School Winter Mrs. Kramer


11. THE WHITNEY M. MONTGOMERY AWARD [grades 9-12] 52
1st Lauren Birden Kingwood High School What Part of "Y'All" is it
that you don't Understand? Self-submitted
2nd Whitney Garmon Lakeview Centennial High School Blackness Mrs. Watkins
3rd Taryn Howard Rider High School Love at First Sight Mr. Kramer
1st HM Samantha Rylander Boerne Middle School North Seeing is Believing Mrs. Flores
2nd HM David Fultz Lee High School Joyce Mr. Miller

12. THE MOCKINGBIRD CHAPTER AWARD [grades 9-12] 51
1st Hillary Price Denison Senior High School Sitting here Sensing Mrs. Nancy Terry
2nd Lissette Villaruel The Hockaday School Sleepwalker Mrs. Bilhartz
3rd Valerie Taylor Wichita Falls High School The Cat in the Window Mrs. Kramer
1st HM McKenzie Roth Rider High School Drunk Mr. Kramer
2nd HM Amber Hartman Denison Senior High School Time Mrs. Nancy Terry

13. THE DR. JOHN WITT MEMORIAL AWARD [grades 9-12] 42
1st John Prater Garland High School Garland Dr. Bissett
2nd Jordan Stinnett Garland High School Piano Mrs. Patak
3rd William D. Ibarra Rider High School Now I Am Here Mr. Kramer
1st HM Stephanie Avery Wichita Falls High School Sun and Sea Mrs. McGough
2nd HM Hillary Anderson Rider High School Alone Mr. Kramer

14. THE JACK E. MURPHY HIGH SCHOOL PRIZE [grades 9-12] 37
1st Daniel Navarrete Denison Senior High School What Dreams Make Of Us Mrs. Nancy Terry
2nd Casey McCurrin Rider High School Poetry Mr. Kramer
3rd Elise Ballard Rider High School Trust Mr. Shon
1st HM Dana Hodges Rider High School The Artist Mr. Kramer
2nd HM Maya Mathew Lakeview Centennial High School Poetry Mrs. Watkins

15. THE DIMMETTE PRIZE [grades 9-12] 58
1st Stacy Edwards McCallum High School Things Have A Way of Falling Apart
When You're Gone Mr. Scott Wiggerman
2nd Emiley Sund Wichita Falls High School Heat Mrs. Kramer
3rd Phoebe Bux Richardson West Junior High School Mother Mrs. Willis
1st HM Michelle Young The Alexander School I miss you Mrs. Peggy Wood
2nd HM Kristina Moshtaghi Wichita Falls High School Addiction Mrs. Kramer

16. THE CASTLE YOUTH AWARD [grades 9-12] 59
1st Hillary Anderson Rider High School Bloody Snow Mr. Kramer
2nd Erin Yu Jasper High School fourteen Ms. Michelle Kean
3rd Randi Brown Wichita Falls High School Friendship… Mrs. Jane McGough
1st HM Meghan Hull Wichita Falls High School My Shoes Mrs. Kramer
2nd HM Ashley Dudrow Wylie High School Christmas Is… Mrs. Jan Sellars

17. THE PRESIDENTS PRIZE [grades 9-12] 45
1st Laura Dewey Ursuline Academy of Dallas Night Mr. Bauroth
2nd Yakiji Bailey Lakeview Centennial High School The Blue Within Me Mrs. Watkins
3rd Joshua Canafax Wichita Falls High School Life in the Eyes of a Fish Mrs. Kramer
1st HM Stacy Edwards McCallum High School Another Coming? Mr. Scott Wiggerman
2nd HM Samantha Rylander Boerne Middle School North Just the Two of Us Mrs. Flores

18. THE TEXAS SONNET AWARD [grades 9-12] 28
1st Katharine Chambers The Alexander School Shades of Texas Mrs. Peggy Wood
2nd Mark Esserman The Alexander School Texas Sonnet Mrs. Peggy Wood

19. THE SHADY HILL AWARD [grades 9-12] 9
1st Sophie Elizabeth Covo MacArthur High School October Rendition Mr. Andrew Arnatt
2nd Lindsey Jones Midland High School Planet Earth Mr. Geoff Walker
3rd Henry Herber The Alexander School Mutilate Mrs. Peggy Wood
1st HM Brandon Valosek Garland High School Midnight Storm Ms. Patak
2nd HM Clark Daniel Wichita Falls High School The Time of The Old is Gone Mrs. Kramer

20. THE SALLIE ROBERTS AWARD [grades 9-12] 15
1st Ali Walvoord The Alexander School Grammy, Another Life Has Begun Mrs. Peggy Wood
2nd Katherine Morriss St. Stephen's Episcopal School Powerless Mr. Joe Conway
3rd Matt Wright San Jacinto High School Grandmother Mrs. Bales
1st HM Alex Moshtaghi Wichita Falls High School Grandma Mrs. Kramer
2nd HM Maya Mathew Lakeview Centennial High School Crying Thinking of You Mrs. Watkins

21. THE ALEXANDER AWARD [grades 8-12] 45
1st Jordan Raymond Rice Middle School Alone Ms. Karen Stanton
2nd Nikale Pettie Fort Worth Country Day School Hold on Mrs. McDaniel
3rd Melissa Pan Rice Middle School Me & The Others Ms. Karen Stanton
1st HM Eric Varian The Alexander School Interruption Mrs. Peggy Wood
2nd HM Katherine Morriss St. Stephen's Episcopal School Foreigner Mr. Joe Conway


22. THE TOLERANCE AWARD [grades 8-10] 35
1st Nicole Keller The Hockaday School peace in the Middle East Dr. Deborah Moreland
2nd Benaiah Lozano Garland High School Israel Ms. Patak
3rd Catherine Cousar St. Stephen's Episcopal School The World Mrs. Woodruff
1st HM Kelly Potter The Hockaday School The Empty Bus Seat Mrs. Snow
2nd HM Wm.-Bernard Reid-Varley Vines High School Fiery Inferno, A Nigh of Woe Mrs. Kizer

23. THE FREEDA MURPHY HAIKU PRIZE [grades 7-12] 99
1st Channy Ronchetti The Hockaday School Old rocking chair groans…. Mrs. Diane Ferrell
2nd Mary Catherine Gibson Wichita Falls High School To think that I could…. Mrs. McGough
3rd John Stevenson The Alexander School This is my haiku…. Mrs. Peggy Wood
1st HM Alina DesAutels Wichita Falls High School Lurking in the clouds… Mrs. Kramer
2nd HM Dally Interial Wichita Falls High School If I had slowed down… Mrs. Kramer

24. THE MAHAN PRIZE [grades 7-11] 190
1st Alissa Thompson Rice Middle School Little Quincy Ms. Karen Stanton
2nd Danielle O'Bannon The Hockaday School 100 Meters Mrs. Mary Snow
3rd Diana Foster San Jacinto Jr. High School In the Game Mrs. Bales
1st HM Alayne Armstrong San Jacinto Jr. High School Amateur artwork… Mrs. Bales
2nd HM Howard He Rice Middle School Endangering the Fish Ms. Karen Stanton

25. THE SIEGEL JUNIOR HIGH SCHOOL AWARD [grades 7-9] 46
1st Lori Shah The Hockaday School Homework Mrs. Kendal Savage
2nd Danielle Knight The Hockaday School Homework Mrs. Kendal Savage
3rd Emilie Brockman Wichita Falls High School Twisted Mrs. Kramer
1st HM Kate Barnett The Hockaday School Toast! Mrs. Linda Kramer
2nd HM Stephanie Hernandez The Hockaday School What the Stork Brought Mrs. Savage

26. THE PINEYWOODS YOUTH AWARD [grades 7-9] 152
1st Kailing Cai Rice Middle School Elemental Ms. Karen Stanton
2nd Kim Covington The Hockaday School If Only Mrs. Kendall Savage
3rd Catherine Cousar St. Stephen's Episcopal School Weeds Mrs. Woodruff
1st HM Daniel Driskell Fort Worth Country Day School Texas Longhorn Mrs. McDaniel
2nd HM Juna Lee The Hockaday School Who am I? Mrs. Linda Kramer

27. THE TOMORROW AWARD DEDICATED TO OUR CHILDREN [grades 7-9] 100
1st Juna Lee The Hockaday School Moonlight Mrs. Linda Kramer
2nd Hayley Altabef The Hockaday School Mom Mrs. Linda Kramer
3rd Christopher Goff Fort Worth Country Day School Puzzle Pieces Mrs. McDaniel
1st HM Niyatee Samudra The Hockaday School Ambiguous Mrs. Kendall Savage
2nd HM Melissa Pan Rice Middle School Greek Dusk Ms. Karen Stanton

28. THE HOCKADAY SCHOOL BANNER AWARD [grades 7-8] 47
1st Erin McSweeny Rice Middle School It's Storming Again Ms. Karen Stanton
2nd Sunshine Zhou Rice Middle School Where I Come From Ms. Karen Stanton
3rd Melanie Lin Rice Middle School To Live Ms. Karen Stanton
1st HM Mikiko Iwata Fort Worth Country Day School Mortality Mrs. McDaniel
2nd HM Jodi Zik Solomon Schechter Academy My Angel Ms. Joannie Geffen

29. THE POETRY SOCIETY OF TEXAS MIDDLE SCHOOL AWARD [grades 6-8] 228
1st Rachel Meng Rice Middle School The Fragility of Life Ms. Karen Stanton
2nd Osbert Bastani Rice Middle School Top of Pike's Peak Ms. Karen Stanton
3rd Brent Lue Rice Middle School Loss Ms. Karen Stanton
1st HM Megan Lung Rice Middle School Hooves of Rain Ms. Karen Stanton
2nd HM Melissa Pan Rice Middle School Hope Ms. Karen Stanton

30. THE VAIDA STEWART MONTGOMERY AWARD [grades 6-8] 158
1st Lauren Glen The Hockaday School One Presumed Dead Mrs. Snow
2nd Alexandra Larrave The Hockaday School Pride of Accomplishment Mrs. Diane Ferrell
3rd Zizi Moir The Hockaday School Doors Mrs. Kay Lantzy
1st HM Sally McWilliams Paragon Prep. Middle School Where I'm From Mrs. Kristin Burke
2nd HM Brinni Gentry The Hockaday School The Crow of Dusk Mrs. Linda Kramer

31. POETS OF TARRANT COUNTY INTERMEDIATE STUDENT AWARD [grades 6-8] 155
1st Julie Campbell The Hockaday School No Child Should Be Left Behind Mrs. Snow
2nd Libby Porter The Hockaday School Once, Many Centuries Ago Mrs. Kay Lantzy
3rd Alexandra Larrave The Hockaday School I Remember… Mrs. Diane Ferrell
1st HM Kim Starfield The Hockaday School Acquainted With The Night Mrs. Diane Ferrell
2nd HM Amelia Sargent The Hockaday School Is There Nothing More to Life than Death? Ms. Tanous
32. KINGWOOD POETS MIDDLE SCHOOL AWARD [grades 6-8] 22
1st Brooke Mills Fort Worth Country Day School 100 years from now Mr. Smiley
2nd Sunshine Zhou Rice Middle School Untitled Ms. Karen Stanton
3rd Diana Beavers The Hockaday School There's No Reason Why Mrs. Kay Lantzy
1st HM Julie Campbell The Hockaday School Our Only Home Mrs. Snow
2nd HM Allison McDonald San Jacinto Junior High School Our Planet Mrs. Bales

33.THE FORT WORTH HAIKU SOCIETY AWARD [grades 6 – 8] 98
1st Diana Beavers The Hockaday School Primrose wilts away… Mrs. Kay Lantzuy
2nd Andrew Liu Canyon Vista Middle School I stop and look… Mrs. Busico
3rd Juna Lee The Hockaday School Through the fields of green… Mrs. Linda Kramer
1st HM Amelia Sargent The Hockaday School Uneasy silent peace… Mrs. Kay Lantzy
2nd HM Sarah Butt The Hockaday School Raindrops fall… Ms. Diane Ferrell

34. THE BEA LAND - KEEP THEM LAUGHING AWARD [grades 6-8] 93
1st Ilysse Gay Solomon Schechter Academy Perpetual Presence Mrs. Virginia Kivel
2nd Amy Jiang Rice Middle School The Wind Ms. Karen Stanton
3rd Leslie McCombs The Hockaday School A Veiled Love Mrs. Snow
1st HM Kaitlin Fobare The Hockaday School Come Read with Me! Mrs. Kay Lantzy
2nd HM Claire Straty The Hockaday School The Life of a Snail Mrs. Linda Kramer

35. THE STUDENT FESTIVAL AWARD [grades 6 & 7] 141
1st Amelia Sargent The Hockaday School Mother Tree Mrs. Kay Lantzy
2nd Lindsay Dolan The Hockaday School The Battle for Love Ms. Diane Ferrell
3rd Elizabeth Lake The Hockaday School Dry Creek Bed Mrs. Linda Kramer
1st HM Greta Stetson The Hockaday School The Ride Home Ms. Diane Ferrell
2nd HM Rosie Parravano The Hockaday School Slow Moving Rowboat Ms. Diane Ferrell

36. THE HILDA TREVINO POET AWARD [grade 6] 96
1st Mariagracia Rosas United Day School The Ketchup and the Streetlight Mrs. Hilda Trevino
2nd Ilysse Gay Solomon Schechter Academy Perfect Night Mrs. Virginia Kivel
3rd Bryan Fish St. Francis Episcopal Day School All Is Calm Mrs. Kay Rhea
1st HM CJ Hoke The Hockaday School Molly's Bubbles Mrs. Kay Lantzy
2nd HM Zizi Moir The Hockaday School The World We Live In Mrs. Kay Lantzy

37. WICHITA FALLS UPPER ELEMENTARY AWARD [grades 5-6] 92
1st Kate Squiers The Hockaday School Busy Lifestyle Mrs. Linda Elliot
2nd Zoe Wolszon Travis Heights Elementary Where I'm From Mrs. Adair
3rd Naomi Nason Solomon Schechter Academy Reaching the Summit Mrs. Ginny Kivel
1st HM Ilysse Gay Solomon Schechter Academy The Childhood Left Behind Mrs. V. Kivel
2nd HM Parker Eudy Lakeway Elementary School As I Am Growing Older Mrs. Austrian

38. THE EMMA COAHRAN-RANDALL AWARD [grades 5-6] 110
1st Oona Bernhardt The Hockaday School Class Without a Teacher Mrs. Linda Kramer
2nd Meghan Motgi The Hockaday School Just Seconds Left Mrs. Lisa Waugh
3rd Kate Squiers The Hockaday School I Fly Mrs. Linda Elliott
1st HM Brittany Stubbs Lakeway Elementary School The Whale and I Mr. Benthall
2nd HM Kate Kryder The Hockaday School Sneeze Mrs. Lisa Waugh

39. THE ROBBY K. MITCHELL MEMORIAL AWARD [grades 5-6] 117
1st Rebecca Krishnan-Ayer The Hockaday School The Wonderful World of Friendship Mrs. Kay Lantzy
2nd Jennifer Sheppard Solomon Schechter Academy Friendship Mrs. Virginia Kivel
3rd Nicole Danilewitz Solomon Schechter Academy Colors Mrs. Virginia Kivel
1st HM Margo Ryan The Hockaday School Making it Mrs. Linda Kramer
2nd HM Katherine Leuschel The Hockaday School Friendship Metaphors Mrs. Lisa Waugh

40. THE HELEN KING AWARD [grade 5] 72
1st Kate Kryder The Hockaday School All I want to do is read Mrs. Lisa Waugh
2nd Ashley Anderson The Hockaday School What More do you want? Mrs. Lisa Waugh
3rd Julian Liles Lakeway Elementary School Where Next? Mrs. Austrian
1st HM Annie Lindsley The Hockaday School Chapter One Mrs. Linda Elliott
2nd HM Keegan Watters The Hockaday School Exactly What I Need Mrs. Lisa Waugh

41. HOME TOWN TALES AWARD [grades 4-8] 86
1st Nicole Trawick The Hockaday School The Circle of Life of Your Branches Mrs. Linda Elliott
2nd Ellie Yanagisawa The Hockaday School Japan Mrs. Linda Elliott
3rd Elizabeth Lake The Hockaday School Right Heart Mrs. L. Kramer
1st HM Sara Alban The Hockaday School Our Secret Place Mrs. Linda Elliott
2nd HM Aline Bass The Hockaday School Looking Back At My Home Town Mrs. Linda Elliott

42. THE POETRY SOCIETY OF TEXAS UPPER ELEMENTARY AWARD [grades 4-6] 137
1st Kate Squires The Hockaday School The Finch He Never Saw Mrs. Linda Kramer
2nd Cate Wetzel The Hockaday School Bewildered and Lost Mrs. Kay Lantzy
3rd Mia Bernhardt The Hockaday School Thunder in Slumber Mrs. Linda Elliott
1st HM Margo Ryan The Hockaday School The Loss of Friends Mrs. Linda Kramer
2nd HM Mollye MacNaughton The Hockaday School Lonely Girl Mrs. Lisa Waugh

43. THE THELMA EVELYN BOYD AWARD [grades 4-6] 151
1st Rebecca Krishnan-Ayer The Hockaday School Columbia Mrs. Kay Lantzy
2nd Samantha Pillsbury The Hockaday School Red Water Ms. Sherri Braun
3rd Caitlin Freeman United Day School The Cornchip Mrs. Hilda Trevino
1st HM Casey Castleberry Lakeway Elementary School Math Problem Mr. Benthall
2nd HM Mia Bernhardt The Hockaday School Fast as a Moonbeam Mrs. Linda Elliott

44. THE UNITED DAY SCHOOL POET AWARD [grades 4-5] 158
1st Keegan Watters The Hockaday School Light Your Bulb Mrs. Lisa Waugh
2nd Alex Nowlin The Hockaday School The spirit of the Child Mrs. Linda Elliott
3rd Megan Ernst The Hockaday School The Secret Mrs. Monica Bullock
1st HM Pam Covington The Hockaday School The Cross Mrs. Linda Elliott
2nd HM Katherine Carrion United Day School Homework Mrs. Longoria

45. THE ENCHANTED ACRES AWARD [grades 4-5] 109
1st Pam Covington The Hockaday School The Heartbeat of the Earth Mrs. Linda Elliott
2nd Keegan Watters The Hockaday School Alone Mrs. Lisa Waugh
3rd Madeline Cline The Hockaday School The Rose Mrs. Tracy Shirey
1st HM Tehjal Suri Episcopal School of Dallas Rainbows Mrs. Perry
2nd HM Briana Trevino Williams Elementary School February Poem Mrs. Smith

46. FORT WORTH POETRY SOCIETY CONTEST [grades 4-5] 82
1st Katherine Boehrer The Hockaday School Loons Mrs. Lisa Waugh
2nd Grant Fitts Episcopal School of Dallas The Night Mrs. Kerr
3rd Julia Enthoven The Hockaday School Words Ms. Sherri Braun
1st HM Nate Leonard Valley Creek Elementary School Music in Motion and Motion in Music Mr. Randall Shelley
2nd HM Casey Castleberry Lakeway Elementary School The Wind Stallion Mr. Benthall

47. THE BLUEBONNET AWARD [grades 3-5] 149
1st Katherine Boehrer The Hockaday School Water Mrs. Lisa Waugh
2nd Michael Bierman Solomon Schechter Academy In The Sky Mrs. Virginia Kivel
3rd Rachel Walker Lakeway Elementary School Perky Turkey Ms. Smith
1st HM Kylie Guthrie The Hockaday School Cherokee Night Mrs. Lisa Waugh
2nd HM Peyton Kramp The Hockaday School The American Flag Mrs. Lisa Waugh

48. LYNCH AWARD FOR ELEMENTARY STUDENTS [grades 3-5] 112
1st Josh Goldberg Solomon Schechter Academy Seven Brave People Mrs. Virginia Kivel
2nd Katherine Boehrer The Hockaday School Waiting Mrs. Lisa Waugh
3rd Alicia Crook The Hockaday School The Bird Mrs. Lisa Waugh
1st HM Keegan Watters The Hockaday School Silence and Ash Mrs. Lisa Waugh
2nd HM Christopher Gerzina Van Alstyne Elementary School Courage Mrs. Rajonia Carnley

49. THE HOCKADAY LOWER SCHOOL ENVIRONMENTAL ISSUES AWARD [grades 3-4] 41
1st Happy Carlock Episcopal School of Dallas The Ocean Mrs. Agnew
2nd Corinne Trabold Episcopal School of Dallas Frost Mrs. Agnew
3rd Chloe Carry Episcopal School of Dallas Grandfather Tree Mrs. Agnew
1st HM Natalie Low Episcopal School of Dallas Sun and Moon Mrs. Kerr
2nd HM Jessie Haggar Episcopal School of Dallas Lightning Mrs. Perry

50. THE MARION CRUME POETRY AWARD [grades 1-3] 100
1st Brooks Jones Episcopal School of Dallas Books Mrs. McSwain
2nd Baron Farmar Episcopal School of Dallas Colonists Mrs. Mary Bickley
3rd Caroline Oden Episcopal School of Dallas My Butterfly Mrs. Lee Hammons
1st HM Hunter Book Episcopal School of Dallas Trees Ms. Billye Johnston
2nd HM Kyle McQueen Moroney Episcopal School of Dallas Bow and Arrow Mrs. McSwain

51. THE UNITED DAY SCHOOL ELEMENTARY POET AWARD [grades 1-3] 174
1st Mario Saldańa United Day School Tell Me, I Want to Know Ms. V. Costilla
2nd Justin Guerra United Day School Sun and Moon Mrs. Yvette Canales
3rd Carolyn Notzon United Day School The World Needs Pets Mrs. Patricia Arredondo
1st HM Katie Oliver The Hockaday School Home Mrs. Dorothy Dickmann
2nd HM Jorge Gonzalez United Day School A Fat Pig Mrs. Patricia Arredondo

52. THE POETRY SOCIETY OF TEXAS ELEMENTARY AWARD [grades 1-3] 146
1st Kayleigh Ferguson Spicewood Elementary School Scarecrow Mrs. Emily Hobbie
2nd Priyanka Deshpande Spicewood Elementary School Leaves Mrs. Emily Hobbie
3rd Christina Freeman Spicewood Elementary School Dogs Mrs. Emily Hobbie
1st HM Selwa Moharram The Hockaday School Home Ms. Dorothy Dickmann
2nd HM Kelsey Schmitt Episcopal School of Dallas My Butterfly Mrs. Lee Hammons

53. THE GENEVIEVE BOYD STEWART AWARD [grades 1-3] 177
1st Courtney Burke Episcopal School of Dallas America Ms. Billye Johnston
2nd Avery Hall The Hockaday School Poems Ms. Dorothy Dickmann
3rd Katherine Kob Episcopal School of Dallas Snakes Ms. Billye Johnston
1st HM Jakesy Jordaan Episcopal School of Dallas Monarch Mrs. Marion Baker
2nd HM Isaac Saenz Bowie Elementary School A Gift From God Mrs. G. B. Resley _____ 4591



Return to PST Index